Lawenda lekarska

LAWENDA LEKARSKA (Lavandula angustifolia) jest z rodziny jasnotowatych. Uprawiana była już w czasach starożytnych, służyła głównie do wyrobu olejków i balsamów do kąpieli.Lawenda lubi gleby próchniczne, przepuszczalne i lekkie szybko się nagrzewające, stanowisko słoneczne, najlepiej osłonięte od wiatrów.
Lawenda lekarska zawiera: olejki lotne w tym m.in. linalyl acetale(30-60%), cineole(10%), linalol, nerol, borneol, flawonoidy, taniny, kumaryny, garbniki i antocyjany. Surowcem leczniczym są kwiaty i liście.Kwitnie od czerwca do września.
Napar, nalewka z lawendy lekarskiej lub wdychanie olejku lawendowego posiada właściwości relaksujące zarówno ciało jak i umysł. Lawenda lekarska to świetny środek na nerwice, nerwowość oraz na fizyczne objawy spowodowane stresem takie jak: napięciowe bóle głowy, migrenę, palpitacje oraz bezsenność. Olejek lawendowy jest uważany jako środek balansujący emocje, podnoszący na duchu, łagodzący depresje oraz wprowadzający wewnętrzną harmonię. Lawenda lekarska posiada również właściwości regenerujące system nerwowy, przywracania żywotności ludziom cierpiącym na wyczerpanie nerwowe. Lawenda lekarska pomaga walczyć z bólami brzucha, redukuje skurcze mięśni gładkich, działa wiatropędnie, znosi wzdęcia i kolki jelitowe, hamuje nadmierny rozwój flory bakteryjnej w jelitach, poprawia apetyt, ma działanie bakteriobójcze. olejek lawendowy jest aktywny przeciwko bakteriom, takim jak: błonica, dur brzuszny, paciorkowiec, dwoinka zapalenia płuc. Lawenda lekarska stosowana jest jako herbatka ziołowa, olejek do inhalacji, maść do nacierania, jest skuteczna na przeziębienia, kaszel, astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, grypę, zapalenie migdałków, zapalenie krtani. Herbatka lawendowa lub nalewka może być również stosowana na infekcje żołądka i jelit, powodujące wymioty i rozwolnienie. Lawenda lekarska, pita na gorąco w postaci herbatki ziołowej, powoduje pocenie się, a co za tym idzie obniża gorączkę. Lawenda lekarska pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn poprzez skórę, a dzięki swoim średnim właściwościom moczopędnym, również poprzez mocz. Lawenda lekarska jest również pożytecznym środkiem dezynfekującym rany, skaleczenia, owrzodzenia i wrzody. Lawenda lekarska pobudza gojenie się tkanek i minimalizuje tworzenie się blizn, kiedy olejek jest stosowany na poparzenia oraz rozcieńczony w przypadkach egzemy, trądziku czy owrzodzenia żylakowego.
Zastosowanie w kuchni: używamy suszonej lawendy lekarskiej (liści, pączków oraz kwiatów) do przyrządzania potraw mięsnych oraz warzywnych, sosów sałatkowych, sałatek, win oraz octów winnych. Aby sporządzić odświeżającą, aromatyczną herbatę z lawendy lekarskiej, trzeba macerować 1 łyżeczkę suszonych kwiatów lawendy lekarskiej lub 3 łyżeczki świeżych kwiatów w 1 szklance gotującej się wody. Klasyczna przyprawa z suszonych ziół „zioła prowansalskie”, zawiera kwiaty lawendy lekarskiej, jak również tymianek, cząber ogrodowy, bazylię oraz koper włoski. Ekstrakt z olejku lawendowego jest używany na skalę przemysłową do dodawania smaku cukierkom, pieczonym wyrobom, gumie do żucia, żelatynie, budyniom oraz do różnych rodzajów napojów.
Cukier lawendowy: cukier drobny 50 dkg, kwiat lawendy suszony 50 dkg, wsypujemy obie rzeczy do miksera i lekko miksujemy. Następnie przesypujemy do szczelnego pojemnika lub słoika i odstawiamy na dwa tygodnie. Przesiewamy cukier i używamy do lawendowych ciasteczek.

Opracowanie Krzysztof Kuźniewski