KŁOSOWIEC ANYŻOWY (Agastache foeniculum) jest rośliną wieloletnią z rodziny jasnotowatych, pochodzącą z terenów Ameryki Północnej. Preferuje stanowiska słoneczne ,gleby zdrenowane piaszczysto-gliniaste od lekko kwaśnych do lekko zasadowych. Osiąga wysokość od 0,5 do 1m. Kwitnie na niebiesko, różowo lub biało od lipca do września. Cała roślina wydziela anyżowy zapach. Jest rośliną miododajną, bardzo chętnie odwiedzaną przez pszczoły. Surowcem zielarskim jest ziele kłosowca anyżowego.
Herbata z niego działa napotnie, lekko uspokajająco, stosowana może być w leczeniu przeziębienia, gorączki, kaszlu i w chorobach serca. Liście i kwiaty mogą być użyte do słodzenia herbaty. Zewnętrznie z liści można robić okład na oparzenia.
Świeże, rozdrobnione kwiaty dodajemy do ciasteczek maślanych. Chcąc otrzymać lody o smaku lukrecjowo-anyżowym, liście kłosowca dodajemy do mleka. Świeże liście i kwiaty tej rośliny można użyć do sałatek owocowych jak również do dekoracji. Można z suszonych liści zrobić miód anyżowy, zalewając je w słoiku ciepłym miodem i odstawić na około miesiąc aby nabrał smaku ziół. Jako przyprawę stosujemy do potraw z kurczaka, jagnięciny, łososia a także do niektórych dań warzywnych. Zewnętrznie z liści można robić okład na oparzenia. Suszone rośliny Indianie Cheyenne spalali jako kadzidło.
Opracowanie Krzysztof Kuźniewski