Bylica Luizjańska

BYLICA LUIZJAŃSKA (Artemisia ludoviciana) Silver Queen jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Ameryki Północnej, dorasta do 1m wysokości. Kwitnie od września do października. Preferuje zdrenowane gleby gliniaste o odczynie obojętnym lub zasadowym, dobrze nasłonecznione. Ma niewielkie wymagania pokarmowe, może rosnąć nawet na glebach lekkich i przejściowo suchych. W pełni mrozoodporna. Jest bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenia, poradzi sobie nawet w środowisku wielkomiejskim. Może jej zaszkodzić tylko nadmiar wody.
Stosowana jest przy braku apetytu. Jej liście mają działanie przeciwskurczowe i mogą łagodzić ból powodowany przez kolkę wątrobową w przypadku kamicy żółciowej. Badania wykazały, że ma silne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Herbata z liści pomaga leczyć zapalenie migdałków i gardła. Ekstrakty z bylicy hamują wzrost enterotoksyn powodujących zatrucia pokarmowe. Od czasów starożytnych była stosowana do regulacji miesiączek u kobiet. Łagodzi bóle menstruacyjne poprzez wzmożony krwotok, dlatego nie powinna być stosowana przez kobiety w okresie ciąży.W dużych dawkach jest trująca. Zewnętrznie okład z liści stosowany jest na ukąszenia pająka, pęcherze i czyraki. Tabaka z pokruszonych liści pomaga w leczeniu bólu głowy, zatok i krwawienia z nosa.
Indianom spalane liście służyły jako kadzidło do odpędzania złych duchów, złych wpływów, złych snów i do oczyszczania dymem ludzi ,koni oraz narzędzi. Wywar z liści używany był jako dezodorant pod pachy i do stóp. Rozcierane lub spalane liście odstraszają komary. Jest bardziej aromatyczna gdy jest uprawiana w ubogiej, suchej ziemi. Liście i kwiaty są używane jako przyprawa oraz do dekoracji m.in. sosów.

Opracowanie Krzysztof Kuźniewski