Tułacz pstry

TUŁACZ PSTRY, PSTROLISTKA SERCOWATA (Houttuynia cordata) Chameleon jest rośliną wieloletnią z rodziny saururowatych. Pochodzi z terenów Azji Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie naturalnie występuje w miejscach wilgotnych, w półcieniu lub w cieniu. Ze względu na swój specyficzny zapach i smak nazywany czasami „rybią miętą”. U nas najczęściej uprawiana jest odmiana Kameleon, o liściach zielono-żółtych z czerwoną obwódką. Dla ładnego wybarwienia potrzebuje więcej słońca niż odmiany o zielonych liściach. Jest rośliną okrywową, rozprzestrzenia za pomocą podziemnych rozłogów. Rozmnaża się dość łatwo przez podział. Znany już od czasów starożytnych jako warzywo, roślina lecznicza i przyprawa. Spożywany jest na surowo, gotuje się lub smaży świeże, młode liście i kłącza. Liście dodaje się do sałatek, gotuje w zupach z warzywami i rybami.
W medycynie tradycyjnej Indii i Chin znany już od czasów starożytnych. Stosowano go do leczenia chorób płucnych, nadciśnienia, przy zaparciach, do detoksykacji organizmu, do obniżenia gorączki, jako środek moczopędny, do leczenia cholery, czerwonki i zapalenia jelit. Zewnętrznie do leczenia chorób skórnych, chorób oczu, do zmniejszenia obrzęku przy stłuczeniach, na hemoroidy, na ukąszenia. W Japonii nazywa się Dokudami i jest jednym z dziesięciu najważniejszych ziół. W języku japońskim „doku” oznacza truciznę natomiast „dami” blokować. Tradycyjnie stosuje się w celu odtrucia i oczyszczenia organizmu czyli wydalenia z organizmu wszelkich toksyn, które stanowią potencjalne źródło choroby. Jest tam uznany za cudowny lek na bardzo wiele chorób i dolegliwości. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, moczopędne, ściągające, przeciwkaszlowe, antynowotworowe i lekko przeczyszczające. Tułacz pstry jest jednym z ziół w zestawie Stephena Buhnera autora książki „Pokonać boreliozę” stosowanym na (koinfekcje w boreliozie) bakterię z rodzaju Bartonella.
Współczesna medycyna wykazuje, że wyciągi wodne z tułacza działają przeciwbiałaczkowo, przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, aktywują komórki tuczne (informujące organizm o infekcjach bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych i obecności toksyn), hamują wpływ na reakcję anafilaktyczną (blokują uwalnianie histaminy), pomagają w zwalczaniu alergii i astmy, mają właściwości antymutagenne, hamują wchłanianie kwasów tłuszczowych i glicerolu przez co są w stanie zapobiec lub zmniejszyć otyłość, wykazują aktywność przeciwcukrzycową. Stymulują system odpornościowy poprzez pobudzenie produkcji limfocytów. Używa się świeże lub suszone ziele. Dzienna dawka suszu to 3-5g. Kuracja może trwać do 30 dni, następnie należy zrobić dwutygodniową przerwę i zastosować ponownie jeśli zachodzi taka potrzeba.

Opracowanie Krzysztof Kuźniewski