Santolina cyprysikowata

SANTOLINA CYPRISIKOWATA (Santolina chamaecyparissus) jest wieloletnim, zimozielonym niezdrewniałym krzewem dorastającym do 30 cm, pochodzącym z południowej Europy. W Polsce chcąc aby przetrwała zimę należy ją dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Preferuje stanowisko słoneczne, gleby przepuszczalne, suche, wapienne, zasadowe. Rzadko potrzebuje podlewania. Pokryta jest srebrno szarym kutnerem. Zakwita w drugim roku – kwiaty małe żółte guziczki.
W kuchni należy używać jej delikatnie do dań mięsnych, ryb, niektórych zup jak krupnik i sosów.
W lecznictwie wykazuje działanie stymulujące, redukuje stany zapalne, poprawia trawienie. Tradycyjnie w medycynie ajurwedyjskiej w Indiach stosowano ją do leczenia chorób wątroby i jako środek wzmacniający wątrobę. Ostatnie badania z ubr. potwierdziły jej korzystny wpływ na wątrobę. Stosowana również w zespole napięcia przedmiesiączkowego, do likwidacji pasożytów jelitowych. Zewnętrznie na użądlenia, drobne rany, zapalenie skóry, grzybicę, na reumatyzm i bóle stawów.
Działa odstraszająco na mole w szafach, odświeża kojce dla psów i kosze dla kotów. Kwiaty santoliny po ścięciu są trwałe w wazonach. Nadają się również do zasuszania.

Opracowanie Krzysztof Kuźniewski