Gorczyca sarepska

GORCZYCA SAREPSKA, LIŚĆ MUSZTARDOWY (Brassica juncea) znana jest również pod innymi nazwami jak: musztarda indyjska, musztarda chińska, kapusta sitowata, musztarda azjatycka. Znanych jest jej wiele odmian i form. Jest rośliną jednoroczną z rodziny kapustnych. Preferuje stanowiska słoneczne, glebę o odczynie obojętnym, gliniastą lub piaszczysto- gliniastą, w miarę wilgotną. Podczas wschodów znosi przymrozki nawet do -6?C. Pochodzi z Azji gdzie uprawiana jest od tysięcy lat. Liście, łodygi i nasiona tej odmiany gorczycy są jadalne. Znalazły zastosowanie jako warzywo, przyprawa oraz w lecznictwie.
W Biblii jest wzmianka o niej, że jest najważniejszą wśród ziół. Ceniona była za pikantny smak i właściwości lecznicze. Choć liście wszystkich odmian gorczycy są jadalne, zwłaszcza młode, to najlepsze są gorczycy sarepskiej ? musztardy. W wielu krajach są spożywane na surowo w sałatkach lub gotowane, przyrządzane jak szpinak. W Azji są dodawane do zup i gulaszu a także smażone. W Korei musztardowe liście są często dodawane do kimchi a w Chinach się je marynuje.
Nasiona gorczycy są bardzo ostre i są składnikiem musztardy sarepskiej, dodaje się je do mięs i wielu innych potraw. Zawierają one olejek eteryczny, glikozydy i dużo soli mineralnych. Liście są źródłem witaminy E, witaminy C, beta-karotenu, witaminy B6, witaminy A oraz zawierają kwas foliowy, żelazo, magnez, fosfor, wapń i niacynę. Mają właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, dodają energii i pomagają usunąć zmęczenie. Są źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Gorczyca pomaga zmniejszyć nasilenie astmy i niektóre objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Opracowanie Krzysztof Kuźniewski