Trawa cytrynowa

TRAWA CYTRYNOWA, PALCZATKA CYTRYNOWA (Cymbopogon citratus) gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Jest uprawiana szeroko w krajach śródziemnomorskich. W Azji południowej i Afryce dostarcza olejku cytronelowego zawierającego cytral. Używany on jest w przemyśle perfumeryjnym i w medycynie. W Azji południowo-wschodniej, skąd pochodzi, jest stosowana do przyrządzania napojów i zup. Często dodawana jest do herbaty lub zaparzana jako osobny napój. Roślina ta dzięki swym właściwościom smakowym znakomicie zastąpi cytrynę dodając smaku i wyrazu naparom herbacianym, deserom czy nawet daniom obiadowym. Z jej pomocą przyprawiać można np. zupy, potrawy kuchni azjatyckiej, marynaty czy sałatki. W Ameryce Południowej napar przygotowywany z trawy cytrynowej jest popularnym napojem odświeżającym, znanym także ze swych właściwości leczniczych – łagodzi bowiem problemy żołądkowe.
Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie (Izrael) udowodniły, że trawa cytrynowa posiada niezwykłe właściwości antynowotworowe. Powoduje ona bowiem apoptozę (zaprogramowaną śmierć) komórek nowotworowych! Badacze wykazali, że wystarczy regularne parzenie jednego grama trawy cytrynowej w filiżance herbaty by uzyskać profilaktyczny efekt. Za efekt ten odpowiedzialny jest cytral wchodzący w skład trawy cytrynowej (obecny także w melisie i werbenie cytrynowej).
Najbardziej aromatyczną częścią palczatki jest bulwa, którą należy rozgnieść, aby wydobyć całą głębię smaku i zapachu. Ma niezwykły smak i aromat, przypominający cytrynę, ale bez jej kwaskowatości, za to z nutą imbiru. Napar z trawy cytrynowej jest popularnym napojem odświeżającym. Ma on przyjemny, cytrynowy smak i aromat, zwiększa zdolność koncentracji i rozjaśnia umysł. Nalewka i napar z palczatki cytrynowej działają przeciw depresyjnie, usprawniają procesy kojarzenia, zapamiętywania i postrzegania, znoszą nerwice wegetatywne. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych, krążenie krwi i rozgrzewają ciało. Mają silne właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne. Wykazano, że citronellol wchodzący w skład trawy cytrynowej rozszerza naczynia krwionośne obniżając ciśnienie krwi. Trawa cytrynowa zastosowana na skórę zmniejsza wydzielanie łoju, odświeża, znosi zapach potu. Nalewka z tego gatunku trawy jest dobra w leczeniu opryszczki. Preparaty z palczatki wykorzystywane są w przypadku stanów zapalnych gardła, jamy ustnej, krtani i oskrzeli i zatok.
Trawa cytrynowa nadaje potrawom charakterystyczny lekko cytrynowy smak. Najczęściej stosujemy ją przyrządzając specjały z kuchni orientalnej lub śródziemnomorskiej. Doskonale nadaje się jako dodatek do zup, ryb, drobiu, marynat z warzyw, dressingów do sałatek, dżemów, napojów i sorbetów, sosów, a także do herbaty.
Trawę cytrynową można przechowywać zdecydowanie dłużej niż cytrynę, a także bez trudu zabrać ze sobą w podróż!

Opracowanie Krzysztof Kuźniewski